Warum? (Dlaczego?)

1 wrzesień 1939 roku to data rozpoczęcia największego konfliktu zbrojnego w historii świata – II wojny światowej. Wybuch wojny rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig – Holstein, wraz z agresją wzdłuż całej granicy niemiecko – polskiej. II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących w niej udział. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.

Na rysunku w dacie rozpoczęcia II Wojny Światowej zakamuflowany jest symbol elitarnej niemieckiej formacji nazistowskiej SS (Die Schutzstaffel). Oddziały SS wykazały się wyjątkową brutalnością w czasie wojny, szczególnie w walce z partyzantami. Jednostki te powszechnie były uznawane za elitarne, formacje były jednak zróżnicowane – od doskonale wyposażonych dywizji pancernych, do oddziałów złożonych z kryminalistów. Do końca wojny SS stało się najpotężniejszą organizacją w III Rzeszy. Jej członkami byli najbardziej fanatyczni zwolennicy nazizmu.

Pytanie „Warum?” (Dlaczego?) skierowane jest bezpośrednio do głównego współsprawcy wybuchu wojny – Niemiec. Czy po przełomie i szoku, którym była dla ludzkości I Wojna Światowa (po której pada mit wojny szlachetnej, pełnej bohaterskich bitew), warto było wzniecać największy zbrojny konflikt w historii świata?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s