Strzały Amora

Mitologiczny frazeologizm „Ugodzony strzałą Amora” to określenie osoby zakochanej w kimś od pierwszego wejrzenia. Nazwa ta pochodzi od mitologicznego bożka miłości Amora (syna Afrodyty i Aresa), który strzelając do ludzi, wiązał ze sobą obce sobie osoby, które wpadając w swoje objęcia wyznawały sobie miłość.
„Choroba miłosna” zwana również „miłosną melancholią”, aktualnie uważana już za byłą jednostkę chorobową, wywołana była przez nieodwzajemnioną lub nieosiągalną miłość. Racjonalne spojrzenie na miłość i serce sprawiło, że w XX wieku choroba ta przestała figurować na liście chorób, a sam termin zniknął także z podręczników medycznych. Aspekty tej powszechnej przez wieki choroby aktualnie tłumaczone są już w oparciu o psychiatryczne jednostki chorobowe.
Według traktatów medycznych z XVIII wieku odczuwane z tego powodu cierpienie nie pozwalało pacjentowi na prowadzenie normalnego trybu życia ani udział w życiu towarzyskim, doprowadzając do tego, że chory marniał z tęsknoty do obiektu swojej miłości. Stan melancholii miłosnej według obserwacji mógł również prowadzić do prześladowania, nękania, napastowania fizycznego, a nawet zamordowania obiektu uczuć. Zwiększała również ryzyko popełnienia samobójstwa przez cierpiącą osobę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s