Ściany płaczu

Klub Sportowy Apator Toruń (założony w 1962 roku) od 13 listopada 2006 roku, w wyniku przekształcenia w spółkę akcyjną, zmienił nazwę na Klub Sportowy Toruń Unibax S.A.
Pierwsza nazwa klubu jest jednak w dalszym ciągu kultywowana przez zajadłych kibiców.
Klub aktualnie posiada jedynie sekcję żużlową, w przeszłości istniała jednak również sekcja brydża sportowego, hokeja na lodzie, łyżwiarstwa szybkiego, pływania i szachów.
Kibice toruńskich żużlowców z bliżej nieokreślonych powodów z wzajemnością nienawidzą się z kibicami toruńskiego klubu piłkarskiego TKP Elana Toruń (powstałego w 1968 roku), w wyniku czego dochodzi między nimi do regularnych potyczek. Uliczne ściany stały się miejscem batalii pomiędzy znienawidzonymi klubami z braku możliwości rywalizacji na polu sportowym.

Ściana Płaczu jako część Świątyni Jerozolimskiej, odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian była celem pielgrzymek i miejscem modlitwy Żydów od wielu wieków. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga. Trudno nie dostrzec analogii, w której wierni swym drużynom kibice licznie gromadząc się pod miejskimi ścianami zamiast karteczek z prośbami do Boga, złożyczą, wypisując złowrogie hasła, uzewnętrzniając własną agresję. Czy patrząc na nieustanne akty wandalizmu toruńskich kibiców, niszczenie naszego otoczenia, nie chce się Wam płakać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s