#Hejt

Na co dzień w internecie, na publicznie dostępnych forach poświęconych polityce, kwestiom światopoglądowym itp. spotykamy się z pełnym nienawiści, pogardy, złości działaniem wielu osób powszechnie zwanym hejtem (z ang. „hate”- nienawiść). Przejawia się on nie tylko za pomocą słów, ale również łatwiej zapadających w pamięci grafik (memów, gifów) czy filmów. W zależności od światopoglądu osoby hejtującej ofiarą może stać się zarówno konkretna osoba, przedstawiciel danego narodu, płci, wyznawca danej religii, sympatyk konkretnej grupy politycznej, jak i grupa ludzi, a nawet cała społeczność.

Z danych przedstawionych przez Uniwersytet SWPS wynika, że ofiarą takiej formy ataku mogła paść nawet co czwarta osoba korzystająca z internetu, a aż 11 % internautów przyznało, że zdarza się im samym hejtować w sieci. Sianie nienawiści w internecie może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje i przyczynić się u ofiar hejtu do życia w ciągłym stresie, bezsenności, izolacji, nerwicy, agresji, depresji, a nawet myśli samobójczych. Każda negatywna wiadomość, reakcja o wiele silniej wpływa na nas aniżeli elementy pozytywne, obniżając nasze poczucie wartości i odporność na internetowe treści.

Warto pamiętać, że za zachowania, które mieszczą się w definicji hejtu grożą konsekwencje prawne. Za zniesławienie i publiczną zniewagę można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji wiąże się również z karą grzywny finansowej oraz ograniczeniem lub pozbawieniem wolności nawet do dwóch lat. Kompromitujące czy poniżające materiały pozostają jednak w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy dlatego taka forma prześladowania jest szczególnie niebezpieczna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s